Må indrømme at jeg først misforstod hvad du spurgte om, men så fandt jeg ud af, at du kun havde læst bagsiden og forstod straks bedre.
Well, "væsnet" er Brakiss, en tidligere elev af Lukes, som var Imperie agent bedrog Luke og tog hvad han lærte med sig til Imperiet for at oplære Mørke Jedier på Skyggeakademiet. Brakiss er et menneske, så det er ikke noget specielt væsen af nogen art.
Hvad der menes med det er, at han lokker drengen Zekk med sig, fordi han ved, at Zekk er fortvivlet. Hans venner (Jacen og Jaina) er jedier og de har forandret sig meget efter at de har været på Jedi Akademiet. Brakiss fortæller, at Zekk er Force Sensitive og tager ham med sig. Zekk vil først ikke vide af ham, men lader sig til sidst lokke af Brakiss ord om, at den Mørke side er stærkere end den lyse og at han kan blive stærkere end Jacen og Jaina og få dem til at betale for, hvad de gjorde mod ham, hvilket egentlig ikke er så meget at råbe højt om, men Brakiss gør det til en større sag end det er.
Zekk er også en forældreløs, der lever i Coruscants underverden. Det kan siges at være det der menes med, at man intet har at miste, når man ingen familie har, ingen rigtige ejendele og at man er blevet svigtet af sine venner.
Håber det var svar nok
